Wymiana opon samochodowych

Wymiana opon samochodowych

Decydując się na zakup opon letnich , czy zimowych warto wziąć pod uwagę to, że przy dwukrotnej zmianie opon w każdym roku – z opon letnich na zimowe i odwrotnie, każdy komplet opon pracuje około pół roku. Często więc może być tak, że o zakupie nowych opon letnich, czy zimowych decyduje nie zużycie bieżnika, ale zmurszenie gumy i powstanie na niej jakichś mikro uszkodzeń.  Zazwyczaj wielu kierowców pamięta o wymianie opon, niewielu zazwyczaj zwraca uwagę na ich przechowywanie.  Kiedy już założymy opony zimowe, to opony letnie powinniśmy zostawić na przechowanie w specjalistycznym serwisie, dlatego, że opona jest delikatnym materiałem i żeby nadawała się do jazdy w następnym sezonie musi być odpowiednio przechowywana.

Opony letnie powinny być przez okres zimowy przechowywane w garażu, w żadnym wypadku nie w piwnicy, czy na balkonie. A co powinien zrobić kierowca z oponami letnimi, które już nie nadają się do eksploatacji? Nie wiadomo, czy wyrzucić je, czy może schować je w domu? Zużyte opony letnie czy zimowe należy deponować na wysypiskach śmieci, w żadnym razie nie palić, jak to kiedyś miało miejsce. Dym ze spalanych opon zawiera bardzo szkodliwe składniki i zanieczyszcza atmosferę. W Polsce można kupić opony letnie, zimowe, wielosezonowe ponad 30. Wśród nich znajdują się zarówno znane marki, jak i mniej znane. Są także opony letnie i inne produkowane w Polsce.

Ceny opon są bardzo zróżnicowane, a różnica w nich wynosi nawet 200%. Wiadomo,  że im wyższa cena tym opony są lepszej jakości. Wymieniając opony letnie na zimowe i odwrotnie trzeba również pamiętać, że zakładać się je powinno tylko parami, a najlepiej byłoby wymienić od razu wszystkie 4 opony. Nie  wolno wymieniać pojedynczej opony, poza może sytuacją krótkotrwałą, kiedy zmuszeni jesteśmy założyć koło zapasowe, ale wtedy zmuszeni jesteśmy jechać bardzo wolno, zwłaszcza, gdy jest ślisko lub mokro. Koło z taką opona powoduje nieprzewidywalne zachowania układu jezdnego samochodu. Każdy producent ma więc w swojej ofercie całą gamę opon letnich oraz zimowych.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

One thought on “Wymiana opon samochodowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *