Kiedy wymienić opony?

Kiedy wymienić opony?

Opony wielosezonowe latem zużywają się bardzo szybko i przeznaczone są one dla kierowców , którzy jeżdżą mało, głownie po mieście i po drogach,  z których śnieg usuwany jest bardzo szybko. Najlepszym rozwiązaniem dla kierowców są opony sezonowe, dostosowane do konkretnych warunków atmosferycznych. Latem – opony letnie, zimą – opony zimowe. Producenci zarówno mieszanek przeznaczonych na opony letnie, czy zimowe, jak również zakłady oponiarskie przeprowadzają szereg badań i prób, by wyprodukować produkt, który będzie spełniał oczekiwania kierowców.

Wiadomo, że opony letnie pracują w zupełnie innych warunkach niż opony zimowe, inny jest tez styl jazdy kierowców, którzy latem jeżdżą szybciej, dynamiczniej. Każdy kierowca powinien w swoim garażu mieć dwie pary opon i opony letnie i zimowe, by, kiedy zbliża się dany sezon móc je w swoim samochodzie wymienić. Opony uniwersalne, wielosezonowe łącza w sobie cechy opon letnich i zimowych, jednak nigdy nie będą spełniały takich funkcji jak opony letnie, czy zimowe w określonej porze roku. Jest to spowodowane tym ,że różnice w stanie nawierzchni miedzy okresem letnim i zimowym są znaczące. Inaczej więc powinna być skonstruowana opona na nawierzchnię śliską, zlodowaciałą lub pokrytą śniegiem, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a inaczej na nawierzchnie suchą, rozgrzaną, gdy opony mogą nagrzać się do temperatury 65, a nawet 75 stopni Celsjusza.

Każdy producent ma więc w swojej ofercie całą gamę opon letnich oraz zimowych. Różnią się one składem tworzywa oraz konstrukcja bieżnika. Większość kierowców już rozważnie zmienia w porę opony letnie na zimowe i odwrotnie, mając na uwadze swoje i innych bezpieczeństwo na drodze. Cechą opon letnich jest duża powierzchnia styku opony z asfaltem, większa ich twardość w porównaniu z oponami zimowymi oraz niezbyt wygórowana cena. Opony letnie są tańsze od zimowych i wielosezonowych. Używanie dwóch kompletów opon czyli opon letnich i opon zimowych powoli staje się w Polsce standardem.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *