Cechy letnich opon

Cechy letnich opon

Cechą opon letnich jest duża powierzchnia styku opony z asfaltem, większa ich twardość w porównaniu z oponami zimowymi oraz niezbyt wygórowana cena. Opony letnie są tańsze od zimowych i wielosezonowych. Powinniśmy zakładać opony letnie, kiedy temperatura powietrza zaczyna się utrzymywać na poziomie powyżej 7 stopni Celsjusza. Pamiętać jednak należy, że decyzja o założeniu opon letnich nie może być przedwczesna. Konieczne jest, aby wysoka temperatura utrzymywała się nie tylko w południe, ale wczesnym rankiem i wieczorem. Gdy rozważamy sprawę kupna nowych opon letnich, czy zimowych, kierujemy się rzecz jasna ich ceną.

Wiadomo im droższa opona letnia, czy zimowa, tym  jest ona trwalsza , bo zrobiona z lepszych materiałów, posiadająca wyższe wskaźniki bezpieczeństwa. Kierowcy mają świadomość, że nie ma opon uniwersalnych, idealnych na wszelkie warunki pogodowe. Jedne lepiej sprawdzają się w deszczu, inne na suchej nawierzchni. W Polsce jest również duża skala temperatur. Latem temperatura sięga 30, a nawet 40 stopni Celsjusza, a zimą spada poniżej 20. Do tej pory nie udało się jeszcze producentom wyprodukować takiej jednej opony, która byłaby idealna na takie właśnie  temperatury. W związku z tym, najlepszym z wyjść jest stosowanie opon odpowiednich do pory roku, czyli opon letnich i zimowych. Opony letnie, w niskich temperaturach  twardnieją, co oznacza słabą przyczepność samochodu do nawierzchni, przeważnie śliskiej bo pokrytej śniegiem lub lodem.

Opony zimowe w wysokiej temperaturze stają się zbyt miękki, co powoduje szybkie zużywanie się bieżnika. To pora roku powinna decydować jakie opony zakładamy do naszego samochodu. Dobrze dobrana opona w samochodzie, to klucz do bezpiecznego poruszania się po drogach. Samochód kupujemy z oponami, przeważnie są to opony wielosezonowe, ale czasami, jeśli auto kupujemy w salonie w okresie wiosenno – letnim, ma ono opony letnie, a w dodatkowym wyposażeniu mamy komplet opon zimowych. W nowym samochodzie sprawę opon, w takiej sytuacji mamy rozwiązaną na co najmniej trzy sezony jazdy.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *